a szpsg s a szerelem istennje, szerept mgsem lehet azonostani a grg Aphroditval vagy a rmai Vnusszal. Sokfle alakban brzoltk de legjellemzbb megjelensi formja a jellegzetes Hathor-frizurval s kedves tehnflekkel brzolt nalak. ltalban a napkoront viseli tehnszarvai vagy flei kztt. Ikonogrfija idnknt (fleg a ksi korokban) sszekeveredett ziszvel.
Az istenn szerelem harcos oldalt, egyfajta tlrad rzelmi vilgt is megtestesti: amikor R megharagudott az emberisgre, Hathort utastotta az emberek elpuszttsra. (Az gi Tehn mtosza) Az istenn olyan lelkesedssel vetette bele magt a feladatba, hogy R csak egy csellel tudta meglltani, amikor gy dnttt, hogy mgis megkegyelmez sznalmas teremtmnyeinek.
Egy szemlyben felesge s anyja Hrusznak (neve - Hut-hor - azt jelenti: Hrusz Hza). Brmennyire is furcsa, az egyiptomi mitolgiban ez a kt szerep tkletesen megfr egyms mellett, st, mg az az ellentmonds is belefr, hogy Hrusz egyben zisz s Ozrisz gyermeke is (az egyiptomi valls nem ppen kvetkezetes).
vente egyszer szent nszt l Hrusszal. Hathor dendarah-i szentlybl az istenn szobrt (ami az egyiptomi vallsban az istennel azonos) nnepi menettel tviszik Hrusz edfui szentlybe, hogy ott kt htig egymsi lehessenek. 14 nap vente - gy nem csoda, hogy tbb ezer ve nem unnak egymsra. :-)

Hatsepszut halotti templomnak faln maradt fent ez a jelenet, ahol a frat (valsznleg eredetileg Hatsepszutot, majd az alakot III. Thotmesz uzurplta) Hathor tehn alakjban a tejvel tpllja. |

A Hathor-fejes oszlopok jellegzetes motvumai a Hathor-templomoknak, jellemzen az jbirodalom elejtl (XVIII. dinasztia) a ptolemaiosz-korig.

Hathorral sokszor tallkozhatunk a mai szpsgeszmnynek is megfelel gynyr n alakjban, aki tehnszarvakkal s napkoronggal kestett koront visel. |

A denderai Hathor-templom, jellegzetes Hathor-fs oszlopaival egyike a legszebb ptolemaida templomoknak. Az oszlopokon tallhat arcok sajnos a templom sok reliefvel egytt iszlm pusztts ldozatul estek, mert az iszlm tiltja az emberbrzolst. |